Rytm dobowy Twojej skóry oraz ulubieńcy wśród kosmetyków do oczyszczania twarzy.

Czy wiedziałaś, że Twoja skóra ma swój własny rytm wg którego funkcjonuje? Dla Ciebie oznacza to tyle, że to jakie zabiegi wykonujesz, w jakich godzinach wykonujesz poszczególne czynności ma ogromne znaczenie. Znając ten rytm możesz lepiej zadbać o zdrowie swojej skóry, a nawet wiedzieć w jakich godzinach najlepiej w ciągu dnia poprawić makijaż. Natura jest bardzo mądra i potrafi świetnie zorganizować działanie Twojego organizmu, by było najbardziej korzystne. A jeżeli Ty dzięki znajomości swojego wewnętrznego zegara pomożesz swojej skórze – odpowiednio ją pielęgnując, uzyskasz efekt pięknego i zdrowego wyglądu!

Zacznijmy od podstawowej informacji. Komórki Twojej skóry mają dwie „główne” fazy działania. W ciągu dnia są nastawione na ochronę więc ich aktywność w namnażaniu się spada, a wzrasta np. ochrona przed promieniami UV, natomiast w nocy metabolizm komórek intensywnie przyspiesza i uruchamiają się funkcje naprawcze. Idąc tym tropem, staje się jasne, że w ciągu dnia powinniśmy pomóc skórze się chronić i nakładać kosmetyki z filtrami UV, natomiast wszelkie kosmetyki odżywcze i wspomagające regenerację nakładać na noc.

Warto, żebyś zapamiętała, że w godzinach porannych wydzielają się hormony, budzą się funkcje ochronne, więc nie  ma sensu nakładać kremów odżywczych/regeneracyjnych – po prostu nie wnikną one w skórę tak jak by to się stało w nocy. Inną sprawą jest to, że rano spada poziom nawilżenia skóry oraz aktywności komórek, przez co niekoniecznie dobrze wyglądasz 🙂 Możesz sobie pomóc przykładając do podpuchniętej skóry pod oczami kostki lodu lub zimną łyżeczkę. Ogólnie i tak po niedługim czasie gdy krew zacznie szybciej krążyć stan Twojego wyglądu się poprawi, ale dlaczego by nie pomóc?

Jak się okazuje, najlepiej będziesz wyglądała około godziny 10 rano! W pełni rozbudzona! Cera zaczyna wydzielać wówczas sebum, ale jeszcze w małych ilościach. Około południa przychodzi czas na poprawę makijażu, ponieważ wydzielanie sebum jest wówczas największe.

W godzinach popołudniowych wygląd cery może się pogorszyć. Warto wtedy trochę się przewietrzyć lub po prostu kilka minut zdrzemnąć. Skóra jest wówczas nieco zmęczona, zmarszczki będą trochę bardziej widoczne, ogólnie rzecz ujmując następuje zmęczenie materiału i trzeba mu zapobiec!

Jeżeli w planujesz wizytę u kosmetyczki to najlepiej na godzinę 17. Wtedy skóra przygotowuje się do procesów naprawczych więc przyjmie wszystko co jej zaaplikujesz.

W kwestii oczyszczania, peelingów, nakładania serum, masek i tym podobnych to dobrze jest zaplanować je na około godz. 22.00. Twoja skóra przyswoi łatwo składniki i pielęgnacja będzie bardziej skuteczna.

Regeneracja skóry trwa nieprzerwanie do godziny 5 rano. Potem cykl się powtarza.

Wracając jeszcze do oczyszczania, od dłuższego czasu do codziennej pielęgnacji używam kosmetyków z Ziaji – liście manuka. Używam żelu do twarzy, który świetnie usuwa cały makijaż, nie zostawia „pandy”, pozostawia skórę naprawdę dokładnie oczyszczoną. Dodatkowo stosuję tonik w aerozolu, następnie nakładam krem lekko złuszczający, ale nie zawsze. Częściej stosuję krem  Mixa przeciw zaczerwienieniom cery lub krem intensywnie nawilżający. Oczywiście co jakiś czas nakładam maski i inne specyfiki, ale to jest mój podstawowy zestaw do dokładnego oczyszczenia twarzy. Jestem bardzo zadowolona z tych kosmetyków, ponieważ kondycja mojej cery znacznie się poprawiła, ponadto mam o wiele mniej niedoskonałości, wyprysków i innych historii. Cera jest naprawdę czysta!

A Ty jakich kosmetyków używasz, by zapewnić swojej cerze odpowiednią pielęgnację? 🙂

Start typing and press Enter to search