Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach ?

Każdego roku dostajemy od życia nową czystą kartkę. Choćby nie wiem jak ciężki i bogaty w doświadczenia różnego rodzaju był rok poprzedni, ten nadchodzący wiąże się zawsze z wieloma planami, nadziejami, postanowieniami. Przypomnij sobie to wszystko, co obiecałeś sobie rok temu. Pomyśl o tym co było Twoim celem, nowym wyzwaniem. Pamiętasz jeszcze? A jeżeli tak, to czy faktycznie udało Ci się to zrealizować ? Nie jest łatwo wytrwać. Nie oszukujmy się. Śmiem twierdzić, że jak to mówią „Noworoczne postanowienia trwają tak długo jak Noworoczna impreza”. Bo tak przecież najczęściej się dzieje. Dlaczego ? Czy jest jakiś sposób by jednak się udało ? No bo z jakiegoś powodu pomysł by coś zmienić na lepsze pojawił się w Twojej głowie. Co zrobić by tym razem naprawdę było inaczej ?

1. Miej plan.

Zapisz sobie w zeszycie czy w kalendarzu – gdziekolwiek, ale tak byś potem mógł do tego wracać – co konkretnie chcesz zmienić. Jaki jest Twój cel. Sprecyzuj to. I wiedz, że czasem choćby zapisanie prostego pragnienia na papierze, potrafi sprawić trudność. Nie bój się swoich planów, nawet, jeżeli są odważne. Najważniejsze tak naprawdę jest to, by były jasno określone i w zasięgu Twoich możliwości. A to będziesz wiedział, mając je rozpisane, przed oczami.

2. Wybieraj cele, które zależą od Ciebie.

Masz wpływ tylko na siebie i swoje działania. I tylko z tego możesz się „rozliczać”. Często planujemy sobie coś, układamy pewien scenariusz, który by się spełnić potrzebuje nie tylko naszego zaangażowania, ale często decyzji naszych bliskich. Okej, może się zdarzyć, że ktoś pragnie tego samego co my, ale nie musi. Po co uzależniać swoje samozadowolenie i szczęście od kogoś? Nie próbuj wmuszać w kogoś swoich marzeń czy też nie oszukuj się, że jak Cię kocha, to na bank to samo mu w duszy gra.

3. Bądź konsekwentny.

Pamiętaj o tym czego chcesz i każdego dnia rób choćby najmniejszy krok w stronę tego. Jeżeli chcesz przykładowo schudnąć do kolejnego Nowego Roku 5 kilogramów, zacznij uważać na to co jesz, wprowadź regularne ćwiczenia do codziennego rozkładu. Jeżeli postanowiłeś, że ten rok będzie kluczowy w Twojej zawodowej karierze i otworzysz swój biznes, napiszesz książkę – zrób to, codziennie pisz kilka stron, zbieraj materiał, szukaj wydawców. Jeżeli masz w sobie motywację i wystarczająco dużo sił, by konsekwentnie dążyć do realizacji planów, nic nie stoi na przeszkodzie, byś robił wielkie rzeczy. Oczywiście zdaj sobie sprawę, że wiąże się to często z wyrzeczeniami, z niewygodami. Nie wmawiaj sobie jednak, że coś jest nie dla Ciebie. Nie zaopatruj się w „klapki na oczy” – bo jest wiele do zrobienia, wiele do osiągnięcia i ktoś to wszystko musi zrobić 😉

4. Uruchom swoją wyobraźnię.

Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo wierzę w to, że myślami możesz „przyciągnąć” do siebie dobre czy złe zdarzenia. Nie mówię, że masz od dziś nic nie robić tylko medytować. Nie o to chodzi. Ale wyobrażając sobie, że to co zamierzyłeś faktycznie osiągnąłeś, może pomóc Ci nie poddać się, gdy pojawią się przeciwności. Wyobrażaj sobie dobre rzeczy. Myśl o swoich planach jak o czymś co już istnieje w rzeczywistości. Myślę, że już samo napełnienie się pozytywnymi myślami, da Ci kopa do działania.

5. Nagradzaj się za sukcesy.

Każdy wielki sukces składa się z serii małych osiągnięć przeplatanych małymi porażkami. Doceniaj to, co „po drodze” udało Ci się zrobić. Doceniaj w sobie, że po upadku miałeś w sobie siłę, by się podnieść. Bo po drodze na szczyt nigdy nie jest łatwo. Pamiętaj, że nawet najmniejsza rzecz, wykonana dobrze, z zaangażowaniem ma znaczenie. Warto to dostrzec.

6. Miej do siebie cierpliwość i nie porównuj się do innych.

Nie jest powiedziane, że jak sobie postanowisz, to wystarczy trochę pracy i już sukces murowany. Prawda jest taka, że możesz kilka razy „oberwać” nim coś Ci się uda. Twoje postępy mogą być minimalne. Nie porównuj się wtedy do innych. Nie patrz na to, że ktoś startując równo z Tobą, zdołał wypracować już więcej. Tak, tylko się zdołujesz i spowodujesz, że Ci się „odechce”. Każdy jest inny i w innym tempie do pewnych rzeczy dochodzi. Zaufaj temu, że jesteś wyjątkowym człowiekiem. Nie lepszym, nie gorszym od innych, ale kompletnie od nich innym i potrafisz walczyć do skutku, choćby miało to zająć dłużej niż na początku oczekiwałeś.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo i szybko. Nie obiecywał, że dostaniesz coś „od tak”. Ale jeżeli bardzo czegoś chcesz i pamiętasz o tym, wkładając 100% siebie w działanie, a nie samo marzenie i gdybanie, możesz dokonać wszystkiego. Słyszałeś to już ? I dobrze ! Czasem trzeba usłyszeć coś tysiąc razy, by wreszcie zrozumieć, jak wprowadzić to w życie.

W tym Nowym Roku, życzę Ci właśnie tego, by każdy punkt na liście Twoich postanowień urzeczywistnił się 🙂

Recommended Posts