Zadbaj o swoje zdrowie – kup sobie stanik!

Brzmi dziwnie? A no wcale nie! Jesteś aktywną sportowo kobietą? Uprawiasz regularnie sport? A jak zadbałaś o to by efektem ubocznym nie były bóle kręgosłupa, bóle piersi, ramion czy szyi a nawet głowy – które powstają ze względu na niewłaściwe rozłożenie ciężaru w obrębie przykręgosłupowym?

Podczas uprawiania sportu, biust narażony jest na ciągły ruch. Czy biegamy, skaczemy czy robimy cokolwiek innego – powinnyśmy zadbać o nasze piersi, co za tym idzie o cały organizm. Rzecz w tym, że niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego jak odpowiednio dobrać stanik sportowy lub top, tak by faktycznie spełniał swoją funkcję i ochraniał biust, utrzymywał go w stabilizacji i nie pozwalał na jego nadmierny ruch w czasie uprawiania sportu.
Co więcej – ponieważ piersi nie składają się z mięśni które mogłyby je podtrzymać, ale ze skóry i sieci pasm tkanki łącznej – mogą podczas aktywności fizycznej stracić jędrność i elastyczność, a w skrajnych przypadkach zostać zdeformowane i obwisłe, a tego żadna z nas nie chce, zwłaszcza, że ten proces jest nieodwracalny.

Oczywiście dobór biustonosza sportowego lub topu zależy przede wszystkim od rozmiaru naszego biustu i aktywności sportowej jakiej się podejmujemy. Największą wagę do doboru odpowiedniego biustonosza powinny przywiązywać kobiety o sporym biuście, ale to nie znaczy że te z mniejszym rozmiarem miseczki mają sobie to odpuścić. Nic bardziej mylnego!

Warto pomyśleć także o tym by materiał z którego wykonany jest stanik sportowy odprowadzał pot i jednocześnie zapewniał dopływ chłodzącego powietrza. To pozwoli uniknąć oparzeń, przetarć i innych nieprzyjemnych skórnych historii.

Wybór stanika sportowego proponuję podzielić na 2 etapy:

DOBÓR ROZMIARU
Musisz znać trzy wartości, którymi go określisz. Obwód pod biustem mierzysz centymetrem – na wydechu i ściśle pod linią biustu. Wynik zaokrąglij koniecznie w dół, ponieważ obwody są podawane zawsze co 5 cm. Obwód w biuście – mierzysz centymetrem w najszerszym miejscu biustu, najlepiej bez stanika aby nie fałszować wyniku. Dopasowanie – od wartości obwodu w biuście odejmij obwód po biustem. Wynik jaki otrzymasz dopasuj w tabeli producenta do odpowiadającego rozmiarowi miseczki.

DOPASOWANIE DO RODZAJU AKTYWNOŚCI
Rodzaj stanika sportowego zależy także od tego jaki sport uprawiasz. Jeżeli lubisz sporty, które nie wprawiają piersi w aż tak dynamiczny ruch, np. jogę, a Twój rozmiar miseczki jest mały lub średni – możesz wybrać stanik o niskim wsparciu. Jego działanie polega na dociśnięciu obu piersi do klatki, dzięki czemu ruchy są minimalne.

Kolejnym typem stanika jest ten o średnim wsparciu – różnica polega na tym, że dociska on każdą pierś osobno. Nadaje się do bardziej intensywnych treningów lub do nieco większych biustów.

Co do staników z wysokim wsparciem, to też przyciskają każdą pierś osobno ale zapewniają największą stabilność. Mają pod biustem regulowany pasek. Z tego powodu są dedykowane także osobom o sporym biuście i bardzo aktywnym np. biegającym.

W stanikach sportowych nie bez znaczenia jest rodzaj materiału – im sztywniejszy tym większa stabilność. Niektóre staniki mają oddzielne miseczki z usztywnieniami.
Znajdziesz w sklepach również staniki sportowe przypominające topy. Jeżeli nie jesteś posiadaczką obfitego biustu możesz na początek zainwestować takie rozwiązanie. Bardzo fajne i dobre modele znajdziesz wśród znanych marek. Ja ostatnio zakupiłam taki w Nike. Polecam także (z doświadczenia) Reebok.

Pamiętaj, zanim wybierzesz dla siebie stanik sportowy przymierz kilka i sprawdź który z nich najmniej ogranicza Twoje ruchy. Musisz mieć swobodę w wykonywaniu ćwiczeń.
Jeżeli zauważysz, że Twój biustonosz sportowy zaczyna się zniekształcać, poszerzać, daje mniejszą stabilizację Twojemu biustowi – to znak że należy go wymienić.

Czasem wydaje się nam, że to nic nie znaczące szczegóły. Niestety ignorowanie ich może mieć poważne konsekwencje. Zadbaj o siebie 🙂 Kup sobie fajny sportowy stanik, może będzie on także dodatkową motywacją do regularnych ćwiczeń?

A może masz już doświadczenie ze stanikami sportowymi? Podziel się wiedzą 🙂

Recommended Posts